fbpx
Keshilla per shendetin tuaj

Insuficenca Renale Kronike (IRK)

Insuficenca Renale Kronike (IRK) eshte ulje graduale, progresive, dhe shpesh e pa rikthyeshme e funksionit te veshkave cka rezulton ne grumbullimin e ujit ne organizem (hipertension, edeme) , grumbullimin e toksinave si urea (azotemia), crregullime te rruazave te kuqe (anemia) , crregullime te mpiksjes se gjakut etj.

FUNKSIONI I VESHKAVE

Veshkat kryejne disa funksione te rendesishme ne trup si:

  • Filtrimi i mbeturinave: Veshkat filtrojne mbeturinat e metabolizmit dhe ujerat e teperta nga trupi. Mbeturinat pastaj nxirren nga trupi ne formen e urines.
  • Rregullimi i presionit te gjakut: Veshkat ndihmojne ne rregullimin e presionit te gjakut duke kontrolluar sasine e ujit dhe natriumit ne trup.
  • Prodhimi i qelizave te kuqe te gjakut: Veshkat prodhojne nje hormon te quajtur eritropietine i cili stimulon prodhimin e rruazave te kuqe nga ana e palces se kockave.
  • Aktivizimi i vitamina D: Veshkat aktivizojne vitaminen D, e cila eshte e rendesishme per absorbimin e kalciumit dhe shendetin e kockave.
  • Rregullimi i niveleve te elektroliteve: Veshkat ndihmojne ne rregullimin e niveleve te elektroliteve si kaliumi, natriumi, kalciumi dhe fosfori.
  • Prodhimi i urinës: Veshkat prodhojne urinen nepermjet te ciles trupit eliminon mbeturinat dhe ujerat e teperta nga organizmi.

 

EPIDEMIOLOGJIA

Semundja kronike e veshkave prek >10% te popullsise se pergjithshme ne mbare boten, duke arritur ne > 800 milione individe (ne vitin 2022). Semundja kronike e veshkave eshte me e perhapur tek individet e moshuar, grate dhe njerezit qe vuajne nga diabeti mellitus dhe hipertensioni.

 

FAKTORET E RREZIKUT

1- Diabeti.

2- Hipertensioni.

3- Obeziteti.

4- Mosha mbi 60 vjec.

5- Duhanpirja aktive dhe pasive.

6- Alkooli.

7- Histori familjare, prania e kushurinjeve te grades se pare te prekur nga semundja renale kronike, rrit rrezikun per zhvillimin e IRK.

 

 

SHKAQET E IRK

1- Nefropatia Diabetike (38 %) demtimi i veshkave si pasoje e diabeti, eshte shkaku me i shpeshte i IRK.

2- Nefropatia Hipertensive (26%) demtime te veshkave si pasoje e Hipertensionit Arterial.

3- Glomerulonefriti (16%).

4- Veshka Polikistike, semundje polikistike e veshkave gjenetike e karakterizuar nga prania e shume kisteve (qese te mbushura me uje) te cilat duke shtypur indin normal te veshkave shkaktojne me kalimin e viteve humbjen e funksionit te veshkave.

5- Amiloidoza, semundje qe karakterizohet nga formimi i nje proteine jo normale dhe depozitimi i saj ne organizem.

7- Medikamentet Nefrotoxike, perdorimi i zgjatur dhe i shpeshte i analgjezikeve (medikamente kunder dhimbjes).

8- Idiopatike (5 %), kur nuk njihet shkaku.

Veshka polikistike

Semundja e IRK karakterizohet nga nje ulje graduale e funksionit te veshkes dhe perparon ne kater stade:

 

Stadi I: karakterizohet nga semundja kronike e veshkave, e kompensuar mire, me ulje te lehte te funksionit te veshkes, me rezultate normale te analizave.

 

Stadi II: karakterizohet nga ulja e lehte e funksionit te veshkave, me rritje te lehte te nivelit te kreatinines ne gjak, pa simptoma tek pacienti.

 

Stadi III: karakterizohet nga ulja e theksuar e funksionit te veshkave, ku niveli i kreatinines eshte mesatarisht i larte ne gjak, me shfaqje te simptomave te rendesishme tek pacienti.

Stadi IV: konsiderohet stadi perfundimtar (stadi uremik), ku niveli i kreatinines eshte shume i larte ne gjak, me simptoma te renda per pacientin.

SIMPTOMAT

1- Simptomat e mbingarkeses se ujit ne organizem:

– Hipertension

– Edeme ne nivelin e indeve dhe me pas ne nivelin e mushkerive.

2- Simptomat e azotemise (uremise):

– Te pergjithshme, lodhje, dobesi, dhimbje koke.

– Gastrointestinale, te perziera, te vjella, humbje oreksi, dhe nje arome karakteristike e frymes.

– Dermatologjike, kruarje, kristale te urese ne lekure dhe arome amoniaku ne lekure, te cilat shkaktohen si pasoje e eleminimit te urese me ane te djersitjes.

– Neurologjike, humbje te ndjeshmerise, crregullime te perqendrimit , konfuzion, pergjumje, humbje te vetedijes deri ne koma.

– Hematologjike, anemi, crregullime te mpiksjes se gjakut (prirje per hemoragji), predispozite per infeksion si pasoje e crregullimit te funksionit te rruazave te bardha (leukociteve).

– Urinare, arome karakteristike e urines, prani te shkumes ne urine per shkak te eleminimit te proteinave me urine, ndryshim i ngjyres se urines.

– Kardiologjike, perikardit (inflamacion i cipes qe mbeshtjell zemren).

DIAGNOZA

1-Analizat e gjakut, vleresimi i parametrave te funksionit te veshkave si, kreatinina dhe urea, percaktimi i ritmit te filtrimit te veshkave.

2- Analiza e urines, vleresimi i albumines ne urine (albuminuria), vleresimi i pranise se e rruazave te kuqe dhe cilindrave ne urine.

3- Ekografia e veshkave, vlereson formen, madhesine dhe strukturen e veshkave.

4- Skaneri i veshkave, vlereson formen, madhesine dhe strukturen e veshkave.

5- Biopsia e veshkes, rekomandohet ne raste te vecanta kryesisht ne uljen e menjehershme te funksionit te veshkes dhe ne disa tipe specifike glomerulonefriti.

 

Nuk ekziston nje mjekim specifik per semundjen renale kronike por disa terapi te kombinuara te cilat ndihmojne ne permiresimin e simptomave dhe ne ngadalesimin e semundjes. Trajtimi konsiston ne:

1- Ngadalesimin e perparimit te semundjes renale kronike nepermjet:

– Trajtimit te rregullt te tensionit arterial.

– Mbajtjen nen kontroll te niveleve te sheqerit ne rast diabeti.

– Shmangien e medikamenteve qe mund te demtojne funksionin e veshkes.

– Mbajtjen nen kontroll te dizlipidemise.

 

2- Terapia Renale zevendesuese ne rast demtimi te theksuar te funksionit te veshkave, e cila perfshin :

– Dializa peritoneale, realizohet me ndihmen e nje kateteri, kryhet ne vazhdimesi, pacienti eshte aktiv.

– Hemodializa, jashte-trupore (realizohet me ndihmen e nje aparati te posacem), kryhet 2-3 here në jave per rreth 4 ore.

– Transplanti i veshkave, eshte zgjidhja perfundimtare e semundjes por si cdo procedure mbart rreziqet e veta por rrit cilesine e jetes dhe mbijetesen e pacienteve me IRK.

3- Trajtimi i komplikacioneve te semundjes renale kronike te cilat jane:

– Anemia.

– Ndryshimet kockore.

– Hiperkalemia

– Edema pulmonare.

– Infeksionet.

– Rreziku i mbidozimit te medikamenteve.

KESHILLA

1- Keshilohet te mbahet nen kontroll hipertensioni arterial (vlerat e tensionit sistolik 120 mmHg) nepermjet medikamenteve dhe matje te rregullta.

2- Keshillohet te mbahen nen kontroll vlerat e glicemise dhe hemoglobines se glikozuar. Ne pacientet qe vuajne nga IRK hemoglobina e glikozuar duhet te jete me e vogel se 7.

3- Keshillohet te mbahen nen kontroll nivelet e yndyrnave ne gjak.

4- Keshillohet te shmangen medikamentet nefrotoksike (qe demtojne veshken) si antinflamatoret jo-steroid (Ibuprofen), laksativet, disa anitbiotike (Aminoglikozidet).

5- Keshillohet nje regjim ushqimor i varfer me proteina shtazore (mish sidomos mishi me dhjame, te brendshmet, lekura e pules, veza, produktet e qumeshtit) dhe ushqimet e konservuara. Keshillohet te evitohen ushqime qe permbajne kalium (bishtajoret, kerpudhat, frutat e thata, banania) dhe fosfor (qumesht, djathe, mish dhe peshk i konservuar). Veshkat jane organi kryesor qe ndikon ne ruajtjen e nivelit te kaliumit. Ne stadet e avancuara te semundjes, veshkat nuk mund te eliminojne dhe te ruajne ekuilibrin e kaliumit ne organizem. Niveli i larte i kaliumit ne trup mund te jete shume i rrezikshem per zemren dhe mund te coje deri ne çrregullime te ritmit te saj ose vdekje.

6- Keshillohet te ulet sasia e kripes ne gatim dhe te mos perdoren ushqime si (snack, sallam salcice, konserva). Kripa eshte nje element i nevojshem per organizmin dhe ka nje rol kryesor ne kontrollin e presionit te gjakut apo ekuilibrin e likideve ne trup. Kur veshkat nuk jane te demtuara ato eleminojne sasine e tepert te kripes nepermjet urines. Ndersa, nese funksioni i veshkes ulet mos eliminimi i saje mund te shoqerohet me mbajtje te ujit ne trup dhe shfaqet nepermje enjtjes perreth syve dhe enjtjes se gjymtyreve.

7- Keshillohet te zgjidhen ushqimet qe jane te shendetshme per zemren duke qene se semundjet kardiovaskulare ndikojne ne shendetin e veshkave. Evitoni perdorimin e ushqimeve te skuqura dhe perdorni me shumë ushqime te ziera apo te pjekura. Perdorni vajin e ullirit ne gatim ne vend te gjalpit ne sasi te kufizuar.

8- Rekomandohet te pini shume uje dhe te konsumoni vakte te lehta dhe te shpeshta. Ushqimet e lejuara jane: makaronat, buka, orizi, perime te fresketa pervec (groshe,qiqrra, bizele, barbunja), fruta te fresketa pervec (banane,portokall, kiwi).

Shpërndaje në
Kopio adresen
Prev Post

Insuficienca renale akute (IRA)

Tjetër Post

HPV (Human Papilloma Virus )

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni ardhshëm

Sindroma metabolike

  Sindroma metabolike përfshinë të paktën 3 nga 5 gjëndje shëndetësore të mëposhtëme , të cilat rrisin…
Mrapa
Kreu
Kategoria