fbpx
Keshilla per shendetin tuaj

Insuficienca renale akute (IRA)

Insuficienca renale akute eshte nje renie akute e pjesshme ose totale e funksionit te veshkave e cila zhvillohet brenda shtate diteve.

Veshkat jane nder organet me te rendesishme ne trupin e njeriut pasi kryejne funksione jetesore si:

1- Detoksifikimi i gjakut dhe filtrimi i toksinave apo mbetjeve nepermjet urines (largon produktet perfundimtare te metabolizmit nga organizmi).

2- Eliminimi i ujit te tepert apo te depozitimit te tije kur eshte e nevojshme (kontribuojne ne ekuilibrin e ujit ne organizem).

3- Stabilizimi i niveleve te fosfatit, kalciumit, mineraleve te tjera ne organizem dhe prodhimin e vitamimes D.

4- Ekuilibri acido-bazik (kontribuojne ne ruajtjen e pehashit pH).

5- Prodhimin e eritropoietines (EPO), hormon i cili nxit prodhimin e rruazave te kuqe (eritrocitet) nga palca e kockave.

Shkaqet e insuficiences renale akute ( njihen tre forma kryesore):

1- Forma pre-renale te cilat jane:

a- Dehidrimi

b- Hipotensioni

c- Insuficienca kardiake

d- Cirroza hepatike

e- Stenoza e arterieve renale bilaterale

Keto shkaqe shkaktojne nje ulje te qarkullimit te gjakut ne veshka dhe si pasoje uljen e filtrimit glomerular dhe jane forma me e shpeshte e insuficiences renale akute.

2- Forma intra-renale: shkaktohet nga demtim i strukturave brenda veshkes. Demtimet mund te gjenden ne glomerula, tubujt renale ose tek intersticiumi dhe perben 35% te rasteve. Ketu perfshihen:

a- Glomerulonefriti

b- Nekroza tubulare akute

c- Nefriti intersticial

Shkaktaret e demtimeve intrarenale jane ( medikamentet si antinflamatoret jo steroide, paracetamoli, lenda e kontrastit, antibiotiket si aminoglikozidet dhe cefalosporinat).

3- Forma post-renale: shkaktohet si pasoje e pengeses ne rrjedhjen e urines. Shkaktaret e kesaj forme jane:

a- Guret ne veshka dhe ne fshikzen urinare.

b- Zmadhim i prostates

c- Ngushtim i uretres (kanali qe nxjerr urinen nga fshikeza), si pasoje e semundjeve malinje te prostates, fshikezes ose uretres.

Simptoma karakteristike

Gjate dites sasia e urines ne nje person normal varion nga 1-1.5 litra. Ne personat qe vuajne nga insuficienca renale shenja me tipike e saje eshte pakesimi i urines.

a- 0.5 litra ne dite Oliguri

b- < 100 ml ne 24 ore Anuri

Simtoma te tjera:

1- Lodhje

2- Humbje oreksi

3- Te perziera te vjella

4- Enjtje te kembeve per shkak te mbajtjes se ujit ne trup.

5- Veshtiresi ne frymemarrje ne rast te prezences se edemes pulmonare (urgjence mjekesore).

Diagnoza:

– Analizate urines, matja e sasise se urines ne 24 ore.

– Ekzaminimi mikroskopik, dhe mbjellja e saj (Urokultura).

– Analiza gjaku, bilanci biokimik, elektrolitet etj.

– Ekografi e veshkes e cila jep informacion mbi madhesine, strukturen e veshkes, pengesat e mundshme ne rruget urinare.

– Radiografia e aparatit urinar.

– Biopsia e veshkave.

Trajtimi konsiston ne:

1- Trajtimin e komplikacioneve jetekercenuese si

– Shoku

– Edema Pulmonare

– Aritmite kardiake

– Acidoza e thelle.

2- Identifikimin e shkakut dhe trajtimin e tije nese eshte e mundur.

3- Eliminimin e substancave qe demtojne veshken si;

– Kontrasti

– Antibiotiket (gentamicina vankomicina, )

– Antinflamatoret josteride.

4- Hemodializa, nese procedurat e mesiperme nuk mjaftojne, mund te jete e nevojshme kryerja e dializes per te zevendesuar perkohesisht funksionin e veshkave. Zgjedhja e llojit te dializes varet nga gjendja klinike e pacientit.

Si te mbajme veshkat e shendetshme?

1- Beni aktivitet fizik dhe mbani peshen nen kontroll.

2- Kontrolloni rregullisht glicemine.

3- Kontrolloni rregulliaht presionin e gjakut (tensionin).

4- Ushqehuni shendetshem.

5- Konsumoni jo me shume se 5 gr kripe ne dite.

6- Hidratohuni mjaftueshem.

7- Evitoni alkolin, duhanin.

8- Kini kujdes ne perdorimin e antinflamatoreve jo steroid, paracetamolin, antibiotikeve.

Shpërndaje në
Kopio adresen
Prev Post

Infarkti akut i miokardit

Tjetër Post

Insuficenca Renale Kronike (IRK)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni ardhshëm

Sindroma metabolike

  Sindroma metabolike përfshinë të paktën 3 nga 5 gjëndje shëndetësore të mëposhtëme , të cilat rrisin…
Mrapa
Kreu
Kategoria