fbpx
Keshilla per shendetin tuaj

Vitamina B7

Vitamina B7 e njohur ndryshe si Biotina ben pjese ne grupin e vitaminave B. Eshte nje vitamine hidrosolubile (e tretshme ne uje), nuk grumbullohet ne trup dhe per kete arse duhet mare cdo dite nepermjet ushqimeve. Luan rol te rendesishem ne proceset metabolike.

Funksionet e vitamines B7:

1- Merr pjese ne metabolizmin e karbohidrateve, yndyrave, dhe proteinave. Ndihmon ne kthimin e tyre ne energji te nevojshme per organizmin.

2- eshte e rendesishme per sintezen e acideve yndyrore.

3- Merr pjese ne glukoneogeneze.

4- Forcon lekuren, thonjte dhe floket.

5- Lehteson prodhimin e lektines e cila eshte shume e rendesishme per pastrimin e eneve te gjakut nga yndyrnat.

6- Redukton renien e flokeve.

7- Ndihmon ne trajtimin e sindromes se vezoreve polikistike.

Ushqimet qe permbajne vitamine B7:

– Veza

– Djathi

– Melcia

– Bizelet

– Kerpudhat

– Perimet

– Maja birre

Dozat ditore te rekomanduara per vitaminan B7:

Foshnjat 0-6 muaj 5 mcg/dite

Foshnjat 7-12 muaj 6 mcg/dite

Femijet 1-3 vjec 8 mcg/dite

Femijet 4-8 vjec 12 mcg/dite

Femijet 9-13 vjec 20 mcg/dite

Adoleshentet 14-18 vjec 25 mcg/ dite

Te rriturit > 19 Vjec 30 mcg/dite

Femra shtatezena-gjidhenese 35 mcg/dite

Shkaqet e mungeses se vitamines B7, eshte e rralle por mund te ndodhe nga:

– Kequshqyerja.

– Perdorimi i zgjatur i antibiotikeve (shkaterrimi i flores intestinale).

– Abuzimi kronik Alkolik.

– Konsumim i tepruar i te bardhes se vezes se pagatuar (permban Avidine e cila bllokon perthithien ne zorre te Biotines).

Simptomat e mungeses se vitamines B7:

1- Dermatitis (inflamacion i lekures).

2- Konjuktivitis (inflamacion i konjuktives se syve).

3- Alopecia (renie flokesh).

4- Enteritis (inflamacion i zorres se holle).

5- Dhimbie Muskulare.

6- Simptoma Neurologjike, humbje e

ndjeshmerise.

7- Letargjia (pergjumje).

8- Depresion.

9- Luhatje te gjendjes mendore, halucinacione.

Toksiciteti nga doza te larta te vitamines B7:

Eshte shume e rralle por nese ndodh mund te shkaktoje te vjella, dhimbje barku, diarre. Ne disa raste doza te larta te vitamines B7 mund te nderveprojme me mjekime si antikoagulante ose antikonvulsante duke i modifikuar efektin.

Diagnoza:

Nepermjet matjes ne gjak ose ne urine.

Trajtimi:

Nepermjet nje regjimi ushqimore te shendetshem te pasur me vitamine B7.

Shpërndaje në
Kopio adresen
Prev Post

Vitamina B5

Tjetër Post

Infarkti akut i miokardit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni ardhshëm

Vitamina B9

Vitamina B9 e njohur ndryshe si (Folate dhe Acidi Folik) ben pjese ne grupin e vitaminave B. Eshte nje vitamine…

Vitamina K

Vitamina K e njohur ndryshe si vitamina e mpiksjes se gjakut ben pjese ne grupin e vitaminave liposolubile (te…

Vitamina A

Vitamina A është një vitaminë esenciale e cila ben pjese ne grupin e vitaminave te tretshme ne yndyre.…

Farat e mireqenies

Farat jane aleate te cmuara te mireqenies tone. Jane te pasura me fibra, proteina, aminoacide, acide yndyrore…
Mrapa
Kreu
Kategoria