fbpx
Keshilla per shendetin tuaj

Vitamina B9

Vitamina B9 e njohur ndryshe si (Folate dhe Acidi Folik) ben pjese ne grupin e vitaminave B. Eshte nje vitamine hidrosolubile (e tretshme ne uje), nuk grumbullohet ne trup dhe per kete arsye duhet marre cdo dite nepermjet ushqimeve. Eshte e domosdoshme per shendetin ne teresi, rritjen, zhvillimin dhe funksionimin e organizmit.

FUNKSIONET E VITAMINES B9

1- Kontribuon ne prodhimin e rruazave te kuqe ne palcen e kockave. Mungesa e saje shkakton anemi megaloblastike.

2- Parandalon defektet e zhvillimit ne lindje si Spina Bifida dhe Anencefaline (munges ne zhvillimin e trurit). Vitamina B9 merr pjese ne sintezen e materialit gjenetik te qelizave (ADN), nxit rritjen dhe zhvillimin. Eshte mjaft e rendesishme te merret gjate shtatezanise.

3- Ka efekt rregullator mbi nivelin e homocistenines, nje aminoacid i cili nese gjendet ne sasi te medha mund te shtoje rrezikun per semundje kardiovaskulare. Nivele te larta te homocisteines jane te perfshira ne formimin e pllakave aterosklerotike, prodhimin e radikaleve te lira duke rritur rrezikun per semundje kardiovaskulare. Vitamina B9 ndihmom ne mbajtjen e ulet te niveleve e homocisteines duke permiresuar keshtu shendetin e zemres.

4- Permireson funksionin e trurit, disa studime sygjerojne se vitamina B9 mund te kete rol ne parandalimin e semundjeve neurodegjenerative si Alzheimeri, Demencadhe renia e funksioneve konjitive te lidhura me moshen.

5-Mund te sherbeje si faktor mbrojtes ne disa tumore. Vitamina B9 luan nje rol kyc ne rritjen e qelizave dhe ndertimin e ADN-se, (molekula komplekse qe formojne materialin gjenetik). Besohet se perdorimi i vitamines B9 mund te luaj nje rol te rendesishem ne bllokimin e perhapjes se disa tumoreve.

USHQIME TE PASURA ME VITAMINE B9

1-Argjinare, 2- Laker, 3- Portokall, 4- Bizele, 5- Avokado, 6- Salmoni, 7- Peshku ton 8- Fara luledielli, 9- Soja, 10- Melci.

DOZA DITORE TE REKOMANDUARA

Foshnjat 0- 6 muajsh 65 mcg/dite

Foshnjat 7 – 12 muajsh 80 mcg/dite

Femijet 1- 3 vjec 150 mcg/dite

Femijet 4 – 8 vjec 200 mcg/dite

Femijet 9- 13 vjec 300 mcg/dite

Meshkujt > 14 vjec: 400 mcg/dite

Femrat > 14 vjec 400 mcg/ dite

Femrat shatetzena: 600 mcg/dite

Femrat gjidhenese 500 mcg ne dite.

SHKAQET E MUNGESES SE VITAMINES B9

1- Alkolizmi kronik

2- Probleme te perthithjes si pasoje e semundjeve te traktit tretes si celiakia, kirurgjia e zorres se holle.

3- Rritja e kerkeses se trupit per vitamine B9 si ne rastin e shtatezanise, laktacionit, anemise hemolitike te rende.

4- Nderveprimi me mediamente te tiera si Metotrexati, medikamentet antiepileptike (Phenitoina), Sulfonamidet, Trimethoprim.

SIMPTOMAT E MUNGESES

1- Anemi megaloblastike e karakterizuar nga prania e qelizave te kuqe te gjakut me permasa te medha (MCV>100), dobesi, lodhje, rrahje te crregullta te zemres, gulçim, veshtiresi ne perqendrim, renie te flokeve, lekure te zbehte, plage ne gojes.

2- Glositis, inflamacion i gjuhes, skuqje, humbje te papillave (gjuhe e lemuar).

3- Probleme te fetusit ne grate shtatezena si spina bifida dhe anencefali.

DIAGNOZA

Nepermjet analizave te gjakut.

TRAJTIMI

Konsiston ne marrjen e suplementeve te vitamines B9.

Shpërndaje në
Kopio adresen
Prev Post

Hipoglicemia

Tjetër Post

Farat e mireqenies

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni ardhshëm

Vitamina E

Vitamina E e njohur ndryshe si Tokoferol (alfa tokoferoli), ben pjese ne vitaminat liposolubile (te tretshme ne…

Vitamina B5

Vitamina B5 e njohur ndryshe si Acidi Pantotenik ben pjese ne grupin e vitaminave B. Eshte nje vitamine…

Farat e mireqenies

Farat jane aleate te cmuara te mireqenies tone. Jane te pasura me fibra, proteina, aminoacide, acide yndyrore…

Vitamina B12

Vitamina B 12 e njohur ndryshe si Kobalamina, ben pjese ne grupin e vitaminave hidrosolubile (te tretshme ne…
Mrapa
Kreu
Kategoria